Gamechanger: boty vyrobené z emisí uhlíku

Jak švýcarská značka On mění svět

Zkuste si představit, že by módní svět přestal být závislý na ropě. Že by se hlavní surovinou pro výrobu bot staly látky, které dnes ničí životní prostředí. Není to iluze. Značka On přichází s technologií CleanCloud, ze které může být gamechanger v celém módním světě, dokáže totiž vyrobit boty z emisí uhlíku, které by jinak unikly do ovzduší! 

Nemusíte být fanoušky Grety Thunbergové, abyste věděli o tom, že emise uhlíku ničí životní prostředí a mají negativní dopad na zdraví planety. Proto celý svět řeší zásadní otázku: jak radikálně snížit produkované množství oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů, které mění klima na Zemi.  

Švýcarská značka On přichází s doslova revoluční technologií, díky které dokáže zachytit emise uhlíku před jejich únikem do ovzduší a následně je proměnit v surovinu k výrobě běžeckých bot i našich oblíbených sneakers, konkrétně v EVA pěnu užívanou v tlumící vrstvě (mezipodešvi).  

Tuto zcela novou metodu vyvinula značka On společně s dalšími technologickými partnery, společnostmi LanzaTech a Borealis. Už nyní přitom pracují na tom, aby bylo možné technologii CleanCloud využít při výrobě materiálů nejen pro jiné části obuvi, ale také pro další výrobky. 

„Inovace jsou srdcem naší značky, proto jsme velmi hrdí na to, že jsme po čtyřech letech intenzivního výzkumu dospěli do této win – win situace: zachycujeme emise dříve, než znečistí naši atmosféru, a zároveň se odkláníme od materiálů na bázi fosilních paliv,“ říká Caspar Coppetti, spoluzakladatel značky On.  

Zachováme modrou oblohu 

V curyšské laboratoři se trojici zmíněných společností podařilo nejen vyvinout nové technologie, ale také překonat celou řadu problémů v jejich propojování. Zasáhli přitom do všech myslitelných technologických oblastí – genetického inženýrství, práce s umělou inteligencí, strojírenského i chemického inženýrství, recyklačních technologií… 

„Když dokážeme znečištění měnit na produkty, můžeme se jednou dočkat toho, že bude všechno v našem každodenním životě pocházet z recyklovaného uhlíku. Vydáváme se na cestu, která vede k udržitelné budoucnosti a pomůže nám zachovat modrou oblohu,“ vysvětluje Jennifer Holmgrenová, generální ředitelka společnosti LanzaTech. 

Jak to celé funguje 

Long story short: jednoduše a v několika větách popíšeme postup, který je extrémně složitý a stovky inženýrů na něm pracovaly téměř čtyři roky. Prvním krokem v procesu CleanCloud je zachycení emisí uhlíku před jejich únikem do atmosféry. Společnost LanzaTech zachycuje oxid uhelnatý vypouštěný z továren a jiných průmyslových zdrojů, který by se jinak proměnil v oxid uhličitý, skleníkový plyn. 

Zachycené emise následně vstupují do patentovaného fermentačního procesu, při kterém oxid uhelnatý díky speciálně vybraným bakteriím zkvasí a stává se z něho tekutý etanol. Jedná se o přirozený proces fermentace – využívají ho třeba sládkové v pivovaru. 

Etanol je pak dehydratován na etylen a následně polymerizován (tohle přijímáme jako fakt, i když těm pojmům nerozumíme) ve společnosti Borealis na EVA pěnu – univerzální a lehký materiál, který se využívá jako tlumící vrstva v obuvi. 

Značka zrozená ve švýcarských Alpách 

Vůbec první business plán značky On vymysleli její zakladatelé při hikingu ve švýcarských Alpách, kde i nadále tráví maximum volného času. Také proto má tenhle brand ochranu životního prostředí zapsanou hluboko ve své DNA.  

Jen pro ukázku: už v minulosti představil On systém Cyclon, který nabízí plně recyklovatelné běžecké produkty prostřednictvím předplatného. Při výrobě bot Cyclon vzniká o 50 % méně CO2 a celkově o 90 % méně odpadu. Obaly bot i oblečení jsou odlehčeny na minimální váhu a zároveň vyrobeny jen z recyklovaných materiálů.  Do konce příštího roku chce změnit materiálové složení produktů tak, aby používal pouze recyklovaný polyester, pouze recyklovaný polyamid a pouze bavlnu pocházející z ekologických, recyklovaných nebo bezobalových zdrojů. A tak by se dalo pokračovat ještě dlouho. 

Cílem projektu CleanCloud je nahradit dosud používané materiály na bázi ropy za tento nový materiál. On totiž věří, že vysoký výkon je možné dlouhodobě podávat jen pokud jde ruku v ruce s udržitelností. A to platí pro běh, pracovní život i výrobu bot. 

Objednejte si své boty On a přesvědčte se o tom sami. 

Close Košík
Close Wishlist
Close
Kategorie